Լենա Նազարյանն ընդունել է Չեխիայի պաշտպանության եւ զինված ուժերի նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանն ապրիլի 10-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանության եւ զինված ուժերի նախարար Լյուբոմիր Մետնարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
Լյուբոմիր Մետնարը շնորհավորել է հայ ժողովրդին թավշյա հեղափոխության մեկամյակի առթիվ՝ նշելով, որ այս տարի Չեխիան էլ տոնում է թավշյա հեղափոխության 30-ամյակը: Նա բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ Հայաստանը բռնեց փոփոխությունների անցնցում եւ առանց բռնությունների ուղին:
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը հարավկովկասյան տարածաշրջանում Չեխիայի կարեւոր գործընկերն է՝ համոզմունք հայտնելով, որ իր հանդիպումները եւս պարարտ հող կստեղծեն ապագա համագործակցության խորացման համար:
Լենա Նազարյանը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում երկկողմ քաղաքական երկխոսությունն ակտիվ է եղել, ինչը նաեւ խորհրդարանի եւ խորհրդարանականների ակտիվ աշխատանքի արդյունք է: ԱԺ փոխնախագահը, տեղեկացնելով, որ արդեն ձեւավորվել է Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խումբը, արժեւորել է հայ եւ չեխ խորհրդարանականների արդյունավետ համագործակցությունը միջխորհրդարանական հարթակներում:
«Կարեւոր է, որ մեր գործընկերները միջազգային կազմակերպություններում հավասարակշիռ դիրքորոշում ցուցաբերեն մեզ համար կենսական նշանակություն ունեցող ԼՂ հիմնախնդրի հարցում, որի կարգավորումը մենք տեսնում ենք բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում»,-ասել է Լենա Նազարյանը: Այս համատեքստում Լյուբոմիր Մետնարն ընդգծել է, որ իրենք հիմնախնդիրների բացառապես խաղաղ, բանակցությունների միջոցով կարգավորման կողմնակից են, տարածաշրջանի երկրների հակամարտությունների հարցում ցուցաբերում են հավասարակշիռ մոտեցում: Նա ընդգծել է, որ իր երկիրը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ ընթացող միջնորդական ջանքերին:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարի տեղակալը գոհունակությամբ ընդգծել է այն փաստը, որ 2017 թ. Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ: Այս համատեքստում նա բարձր է գնահատել նախարար Լյուբոմիր Մետնարի այցը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն առաջին հերթին ուղղված է կանխելու նման ոճրագործությունների կրկնությունը, այն համամարդկային նշանակություն ունի»,-փաստել է Լենա Նազարյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացմանը՝ ԱԺ փոխխոսնակը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում այն ամբողջական կվավերացվի Չեխիայի կողմից:
Հյուրը հետաքրքրվել է Ազգային ժողովում անցկացված «ՀՀ զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողությունը» թեմայով քննարկմամբ: Անդրանիկ Քոչարյանը մանրամասներ է ներկայացրել քննարկումից՝ բարձր գնահատելով Չեխիայի ներկայացուցիչների զեկույցները: Հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել չեխ նախարարի այցը Հայաստան հատկապես երկու երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցությանը վերաբերող համաձայնագրի ստորագրման համատեքստում: Պատգամավորի խոսքով՝ Հայաստանը, լինելով ՀԱՊԿ անդամ երկիր, կարեւորում է ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունն Անհատական գործընկերության գործողությունների շրջանակում, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների հետ հարաբերությունները:

Л.Назарян приняла делегацию во главе с министром обороны и вооруженных сил Чехии
10 апреля вице-спикер НС Л.Назарян приняла делегацию во главе с министром обороны и вооруженных сил Чешской Республики  Любомиром Метнаром. На встрече присутствовал председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян.
Любомир Метнар поздравил армянский народ с годовщиной бархатной революции, отметив, что в этом году и Чехия празднует 30-летие бархатной революции. Он высоко оценил факт, что Армения выбрала путь без потрясений и насилий.
Министр отметил, что Армения – важный партнер Чехии в Южнокавказском регионе, выразив уверенность, что его встречи также станут благодатной почвой для углубления дальнейшего сотрудничества.
Л.Назарян с удовлетворением подчеркнула, что в последние годы двусторонний политический диалог был активным также вследствие активной работы парламента и парламентариев. Вице-спикер, проинформировав о создании группы депутатской дружбы Армения – Чехия, оценила продуктивное сотрудничество армянских и чешских парламентариев на международных площадках.
“Важно, чтобы наши партнеры заняли взвешенную позицию в международных организациях в жизненно важной для нас Нагорно-Карабахской проблеме, урегулирование которой мы видим исключительно мирным путем – в формате сопредседательства МГ ОБСЕ”, - отметила Л.Назарян. В этом контексте г-н Метнар подчеркнул, что они сторонники урегулирования проблем исключительно мирным, переговорным путем, в вопросе конфликтов стран региона проявляют сбалансированный подход. Он подчеркнул, что его страна поддерживает посреднические усилия сопредседательства МГ ОБСЕ.
Коснувшись международного признания Геноцида армян, зампредседателя парламента с удовлетворением подчеркнула, что в 2017 г. Палата депутатов парламента Чехии приняла резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян. В этом контексте она высоко оценила посещение министром Любомиром Метнаром Цицернакабердского мемориала.
“Признание Геноцида армян в первую очередь направлено на предотвращение рецидива подобных злодеяний, оно имеет общечеловеческое значение”, - констатировала Л.Назарян.
Обратившись к ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, вице-спикер НС выразила надежду на скорейшую ратификацию документа Чехией.
Гость поинтересовался проведенными в НС дебатами на тему “Демократический контроль над Вооруженными силами РА”. А.Кочарян представил подробности обсуждения, высоко оценив доклады представителей Чехии. Председатель комиссии высоко оценил визит чешского министра в Армению особенно в контексте подписания между двумя странами соглашения о военно-техническом сотрудничестве. По словам депутата, Армения, являясь членом ОДКБ, придает важность сотрудничеству с НАТО в рамках Действий индивидуального партнерства (IPAP ), а также отношениям со странами-членами НАТО.