Լենա Նազարյանն ընդունել է Չեխիայի պաշտպանության եւ զինված ուժերի նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանն ապրիլի 10-ին ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանության եւ զինված ուժերի նախարար Լյուբոմիր Մետնարի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
Լյուբոմիր Մետնարը շնորհավորել է հայ ժողովրդին թավշյա հեղափոխության մեկամյակի առթիվ՝ նշելով, որ այս տարի Չեխիան էլ տոնում է թավշյա հեղափոխության 30-ամյակը: Նա բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ Հայաստանը բռնեց փոփոխությունների անցնցում եւ առանց բռնությունների ուղին:
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանը հարավկովկասյան տարածաշրջանում Չեխիայի կարեւոր գործընկերն է՝ համոզմունք հայտնելով, որ իր հանդիպումները եւս պարարտ հող կստեղծեն ապագա համագործակցության խորացման համար:
Լենա Նազարյանը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում երկկողմ քաղաքական երկխոսությունն ակտիվ է եղել, ինչը նաեւ խորհրդարանի եւ խորհրդարանականների ակտիվ աշխատանքի արդյունք է: ԱԺ փոխնախագահը, տեղեկացնելով, որ արդեն ձեւավորվել է Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խումբը, արժեւորել է հայ եւ չեխ խորհրդարանականների արդյունավետ համագործակցությունը միջխորհրդարանական հարթակներում:
«Կարեւոր է, որ մեր գործընկերները միջազգային կազմակերպություններում հավասարակշիռ դիրքորոշում ցուցաբերեն մեզ համար կենսական նշանակություն ունեցող ԼՂ հիմնախնդրի հարցում, որի կարգավորումը մենք տեսնում ենք բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում»,-ասել է Լենա Նազարյանը: Այս համատեքստում Լյուբոմիր Մետնարն ընդգծել է, որ իրենք հիմնախնդիրների բացառապես խաղաղ, բանակցությունների միջոցով կարգավորման կողմնակից են, տարածաշրջանի երկրների հակամարտությունների հարցում ցուցաբերում են հավասարակշիռ մոտեցում: Նա ընդգծել է, որ իր երկիրը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ ընթացող միջնորդական ջանքերին:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման մասին՝ խորհրդարանի ղեկավարի տեղակալը գոհունակությամբ ընդգծել է այն փաստը, որ 2017 թ. Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ: Այս համատեքստում նա բարձր է գնահատել նախարար Լյուբոմիր Մետնարի այցը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն առաջին հերթին ուղղված է կանխելու նման ոճրագործությունների կրկնությունը, այն համամարդկային նշանակություն ունի»,-փաստել է Լենա Նազարյանը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացմանը՝ ԱԺ փոխխոսնակը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում այն ամբողջական կվավերացվի Չեխիայի կողմից:
Հյուրը հետաքրքրվել է Ազգային ժողովում անցկացված «ՀՀ զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողությունը» թեմայով քննարկմամբ: Անդրանիկ Քոչարյանը մանրամասներ է ներկայացրել քննարկումից՝ բարձր գնահատելով Չեխիայի ներկայացուցիչների զեկույցները: Հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել չեխ նախարարի այցը Հայաստան հատկապես երկու երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցությանը վերաբերող համաձայնագրի ստորագրման համատեքստում: Պատգամավորի խոսքով՝ Հայաստանը, լինելով ՀԱՊԿ անդամ երկիր, կարեւորում է ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունն Անհատական գործընկերության գործողությունների շրջանակում, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների հետ հարաբերությունները:

Lena Nazaryan Receives Delegation Led by Minister of Defence and Armed Forces of the Czech Republic
On April 10, the RA NA Vice President Lena Nazaryan received the delegation led by the Minister of Defence and Armed Forces of the Czech Republic Lubomir Metnar. The Chair of the RA NA Standing Committee on Defence and Security Andranik Kocharyan attended the meeting.
Lubomir Metnar congratulated the Armenian people on the first anniversary of the Velvet revolution, noting that this year the Czech Republic celebrates the 30th anniversary of the velvet revolution. He highly assessed the fact that Armenia took the path of smooth changes and without violence.
The Minister has noted that Armenia is the important partner of the Czech Republic in the South Caucasus Region, expressing conviction that his meetings will also create fertile soil for the deepening of further cooperation.
Lena Nazaryan has underlined with satisfaction that during last years the bilateral political dialogue has been active, which is the result of the active work of the parliament and parliamentarians. The NA Vice President, informing that Armenia-Czech Republic Friendship Group had already been formed, evaluated the effective cooperation of the Armenian and Czech parliamentarians on the inter-parliamentary platforms.
“It is important that our colleagues show balanced position in the international organizations in the NK problem of vital significance for us, and its settlement we see exclusively through peaceful means, in the format of the OACSE Minsk Group Co-Chairs,” Lena Nazaryan said. In this context Lubomir Metnar has stressed they are for the settlement of the problems exclusively through peaceful means and negotiations and they show balanced approach in the conflicts of the regional countries. He has underscored that his country backs the mediatory efforts going on by the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Talking about the international recognition of the Armenian Genocide, the Deputy Head of the Parliament stressed with satisfaction the fact that in 2017 the Chamber of Deputies of the Czech Parliament adopted the Resolution on recognizing and condemning the Armenian Genocide. In this context she highly assessed the visit  of the Minister Lubomir Metnar to Tsitsernakaberd.
“First of all, the recognition of the Armenian Genocide is directed to prevent the repetition of such crimes, it is of all-human importance,” Lena Nazaryan documented.
Touching upon the ratification of the RA-EU Comprehensive Partnership the NA Vice President expressed hope that it would be completely ratified by the Czech Republic in the near future.
The guest was interested in the discussion of the theme The Democratic Control of the RA Armed Forces held in the National Assembly. Andranik Kocharyan presented details from the discussion, highly assessing the reports made by the representatives of the Czech Republic. The Committee Chair highly appreciated the Czech Minister’s visit to Armenia, especially in the context of signing the Agreement concerning the two countries’ military-technical cooperation. According to the MP, Armenia being CSTO member state highlights the cooperation with the NATO within the framework of the Individual Partnership Action Plan (IPAP), as well as the relations with the NATO member states.